Protec 20

187.50

Satıcı: Ersağ İlk Üyelik

Stok kodu: 4009 Kategoriler: , ,

Açıklama

KULLANIMI: 11 Yaş üstü yetişkinler için Sabah 5 ml-Akşam 5 ml toplam 10 ml olmak üzere günde iki kere tok karnına içilmesi önerilir. Takviye edici gıda olarak tüketilir.

İçeriğindeki bitki esktraktları: sahil çamı,zerdaçal ve üzüm çekirdeğidir.

SAHİL ÇAMI
1) Fransız Sahil çamı olarak bilinen ve latincesi Pinus Pinaster olarak bilinir. Bu sahil çamının genel ismi ise Piknogenol dür. Piknogenol ismi ise, günümüzde çam kabuğundan elde edilen prosiyanidinlerin özel bir karışımını ifade etmektedir.

2) Piknogenol ekstresi (Pycnogenol®️) (Fransız Sahil çamı) yapısında %65-75 oranında kateşin ve epikateşin alt
ünitelerini taşıyan prosiyanidin içermektedir.

3) Piknogenolün sağlıklı gönüllüler üzerinde oral alınımından sonra farmakokinetik özelliklerini belirlemek üzere yapılan kapsamlı bir çalışmada, piknogenol bileşenlerinin birçoğunun oral alınımında iyi absorbe edildiği, biyoyararlanımının yüksek olduğu ve önemli oranda metabolize edildiği, vücut dokularına hızlı dağıldığı belirtilmiştir.(Maimoona et al., 2011; Rohdewald, 2005a; Grimm et al., 2006a).

4) Yapılan klinik çalışmalarda, Piknogenolün karışım olarak gösterdiği biyolojik etkinin içeriğindeki saflaştırılmış bileşenlerinin tek başlarına gösterdikleri etkilerin toplamından daha yüksek olduğu, karışım halinde sinerjistik etki ile biyoyararlanımlarının yüksek olduğu belirtilmiştir (D’Andrea, 2010).

5)Sahil çamı ekstresi ile yapılan çalışmalarda C vitamine göre daha yüksek bir antioksidan özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. Prosiyanidince zengin çam kabuğu ekstresi olan piknogenolün bilinen güçlüantioksidan etkisinin diğer antioksidanlar ile birlikte kullanıldığında sinerjistik etki gösterdiği tespit edilmiştir (Sivonova et al., 2006). Bu nedenle Çam kabuğu ve C vitamini birlikte kullanımı önemlidir.

6) Özellikle kas ve eklem hastalıkları arasında kollajen 1 yıkımına neden olan enzim sentezini durdurur, kıkırdak hasarına engellenmesine yardımcıdır ve özellikle bağ doku hasarlarına bağlı yanlış doku oluşumunun engellenmesine yardımcıdır (özellikle kelloid oluşumunun engellenmesi/ciltte sert çıkıntılı yapılar)
(Grimm et al., 2004; Grimm et al., 2006b; Peng et al.,)

7)Ayrıca, kan beyin bariyerini aşarak merkezi sinir sistemi dokularını koruyabileceği ve andioksidan özelliğii ile oksidatif stres ile ilişkili nörodejeneratif hastalıkların tedavi yaklaşımında umut verici olabileceği düşünülmektedir (Rohdewald, 2002; Ansari et al.,2008).2012)

8) Antiinflamatuvar etkisi
yani iltihap kurutucu etkisi ile özellikle bakteri-virüs gibi yabancı maddelere karşı vücudun savunma cevabının daha dengelş oluşarak ağır hasarlara yol açabilecek sitokin fırtınası gibi vücudun verdiği aşırı tepkiyi azaltmaya yardımcıdır.(Canali et al., 2009).

9)Piknogenolün antiinflamatuvar etkisine bağlı olarak ağrıyı azaltabileceği düşünülmektedir. Dismonore, migren, kas ve kramp ağrılarında piknogenol içerikli hammaddelerin ağrıda belirgin azalma sağladığı klinik olarak tespit edilmiştir (Suzuki et al., 2008; Chayasirisobhon, 2006; Vinciguerra et al., 2006).

10)Karaciğer sirozu ve hepatoselüler karsinoma riskini artıran hepatit C virüsünün replikasyonunun
piknogenol tarafından inhibe edilebileceği hipotezine dayanan labaroratuvar çalışmalarında, mevcut tedavide kullanılan ilaçlar (interferon-alfa, ribavirin, telaprevirin)ile kombine kullanımının sitotoksisiteyi artırmadan sinerjistik etki gösterdiği, ilaca dirençli hücrelerde bile antiviral etki gösterdiği belirlenmiştir (Ezzikouri et al., 2015).

11)Damar geçirgenliğini arttırarak ödem oluşumuna neden olan lenf cevabını ve sızıntının mikrosirkülasyonla önüne geçerek, ödem oluşumunu dolaşım sistemini azaltarak sağlamaya yardımcıdır.

12) Yapılan çalışmalarda sahil çamının, ACE Reseptörünün duyarlılığını azalttığı gözlemlenmiştir ve bilindiği gibi Yeni nesil coronavirüsü olarak bilinen COVID-19’un ACE reseptörüne bağlanarak akciğer hücrelerine girildiği bilinmektedir.(Franziska Weichmann and Peter Rohdewal et.al. 2020)

ZERDAÇAL

1)Zerdeçalın en aktif olan ve etken madde bileşeni kurkumindir ve bir polifenoldür. Bu özelliği ile antioksidan aktivite, çeşitli kanserler, antilipidemi, öğrenme ve sözel hafızada etkileri, Parkinson hastalığı, gastrointestinal hastalıklar, Alzheimer hastalığı gibi sağlık sorunlarında koruyucudur.

2)Total kolesterolü ve LDL kolesterolü azaltarak HDL kolesterolde düşüşe neden olmamaktadır. Bu nedenle, kronik kolestrol hastalarında umut verici bir destek oluşturmaktadır. (Ling J. et. al. 2012).

3)Son 50 yılda yapılan çalışmalar kurkuminin kan kolesterol düzeyini düşürdüğünü, LDL oksidasyonunu
önlediğini ve trombosit agregasyonunu inhibe ettiğini göstermektedir (Reuter S., 2011; Aggarwal BB., 2009)

4)Kurkumin, kan glikoz düzeyinde belirgin bir azalma, insülin düzeyinde ise belirgin bir artış
sağlamaktadır. Kurkumin uygulanan ratlarda yaşa bağlı diyabet komplikasyonlarının önlendiği
bulunmuştur. Kurkuminin ayıca kan glikozu ve glikolize hemoglobin düzeylerini belirgin şekilde azalttığı saptanmıştır (Aggarwal BB., 2009;Harish G, 2010).

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

1) Üzüm çekirdeğinde bulunan gallik asit, kateşin ve epikateşin gibi kimyasallar nedeniyle antioksidan açısından oldukça zengindir. (Yamis ve ark., 2008).

2) İçeriğinde E vitamini, flavonoidler (fenolikler veya polifenoller), linoleik asit ve oligomerikproantosiyanidinler bulunmaktadır. (Hammerstone ve ark., 2000)

3) Üzüm çekirdeği ekstraktındaki proantosiyanidin, kateşin ve epikateşinlerin antioksidan etkilerinin E ve C vitamininden 20 kat daha fazla olduğu bildirilmiştir (Yılmaz ve Toledo, 2006).

4) Serbest radikallerle savaşan antioksidan maddeler, bu maddeleri etkisiz hale getirerek, olumsuz etkilerini engellemektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, yasam süresini uzatma, kanser, kalp gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltma, yaşlanma etkilerini geciktirme gibi özelliklerinin belirlenmiştir. (Ekşi ve Karadeniz, 2002; Payan, 2007).

5) Yapılan araştırmalar, özellikle üzüm çekirdeği içeriğinde yoğun olarak bulunan ve güçlü antioksidatif özelliğinden dolayı kalp hastalıkları, kanser, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklarda, önleyici etkileri belirlenmiş olan proantosiyanidinlerin, aynı zamanda, yaşlanma etkilerini geciktirmeleri yönüyle de önemli olduğunu ortaya koymuştur (Payan, 2007).

6) Üzüm çekirdeği, bağışıklık sistemi, böbrek ve karaciğer fonksiyonları ve kansızlık tedavisinde etkili olmaktadır. Kanın temizlenmesine, vücut yağlarının erimesine, biriken zararlı maddelerin atılmasına etki ederken, yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini önlemekte, kanı sulandırarak kalp damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır
.

7) Üzüm çekirdekleri, mideye zarar vermeden sindirimi hızlandırmakta, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenlemektedir (Yavas ve Fidan, 1986; Cabaroğlu ve Yılmaztekin, 2006).

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Protec 20” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu alan güncellenecektir.

Bu alan güncellenecektir.